Kiedy zaczynasz stawiać swoje pierwsze kroki w zakresie ćwiczeń fizycznych i wzmacniania mięśni, słyszysz o różnych formach suplementacji. Jednym z głównych suplementów, o którym słyszysz od innych sportowców, jest kreatyna. Możesz się zastanawiać, czy to ważne, kiedy ją przyjmujesz – przed czy po treningu? Poniżej poznasz odpowiedź na to pytanie.
Czy jesteś świadomy, że efektywność kreatyny jako suplementu diety jest powiązana z czasem jej przyjmowania – przed czy po treningu? Odpowiedź może Cię zaskoczyć – wcale nie ma znaczenia. Większość naukowców twierdzi, że sukces kreatyny w budowaniu masy mięśniowej nie zależy od czasu jej przyjmowania – zachęcamy zatem do zbadania całościowego wpływu kreatyny na twój trening.
Czym jest kreatyna?
Kreatyna to naturalny składnik występujący w organizmie ludzkim i zwierzęcym, głównie w mięśniach. Służy jako substrat energetyczny dla ludzkiego ciała i wspomaga wchłanianie innych składników odżywczych. Kreatyna jest dostępna w wielu postaciach, w tym w tabletkach, proszku, napojach i kapsułkach. Ponadto jest dostępna w suplementach diety jako monohydrat oraz tlenek kreatyny.
Jest to niezwykle ważny składnik diety i jest szeroko stosowany w kulturystyce. Zazwyczaj przyjmuje się je w celu wzmocnienia masy mięśniowej, siły i poprawy wytrzymałości. Istnieje również wiele badań, które twierdzą, że kreatyna jest skuteczna w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera, chronicznego zmęczenia, depresji i wspomaganiu układu odpornościowego.
Kreatyna przed czy po treningu – kiedy działa lepiej?
Kreatyna jest składnikiem odżywczym stosowanym do wsparcia procesu budowania masy mięśniowej i wzmacniania mięśni. Można go znaleźć w wielu suplementach, które można łatwo kupić w aptekach lub sklepach online. Często można je również znaleźć w suplementach przygotowanych specjalnie dla sportowców profesjonalnych i amatorów. Stąd wniosek, że może być dość skuteczny w połączeniu z regularnym treningiem.
Ale czy rzeczywiście ma znaczenie, czy przyjmujesz kreatynę przed czy po treningu? Wbrew pozorom okazuje się, że odpowiedź na to pytanie brzmi w obu przypadkach: tak! Istnieją proste powody, dla których przyjmowanie kreatyny przed lub po treningu może mieć ogromnie ważne znaczenie dla Twojej dalszej wytrwałości. Co jeszcze ważniejsze, kreatyna działa w różny sposób w zależności od momentu, w którym jest przyjmowana.
Dlaczego kreatyna po treningu jest skuteczniejsza?
Kreatyna przed treningiem ma na celu zapewnienie energii do dalszej pracy. Dodatkowa energia metyluje ATP, co oznacza, że możesz wkładać w swoje ćwiczenia więcej wysiłku. Dowiedziono również, że to właśnie ćwiczenia o najwyższej intensywności stanowią największe wyzwanie dla mięśni, Macierze serca i dróg oddechowych. W związku z tym zaleca się przyjmowanie kreatyny przed treningiem. Dodatkowa energia zarówno w czasie, jak i po treningu może szybciej zwiększyć masę mięśniową.
Ale przyjmowanie kreatyny po treningu jest również ważne. Istnieją różne dowody wskazujące na to, że przyjmowanie kreatyny po treningu ma pozytywny wpływ na budowanie masy mięśniowej i może być bardziej skuteczne niż jej przyjmowanie przed treningiem. W przypadku treningów, w których liczy się wytrzymałość, takich jak bieganie lub jazda na rowerze, przyjmowanie kreatyny po treningu również może mieć znaczenie. Pozwala to na lepszą regenerację po wysiłku fizycznym i zmniejszenie zakwasy, co przyczynia się do wzrostu wytrzymałości i siły.
Kreatyna na czczo
Kreatyna jest uznawana za jeden z popularniejszych suplementów diety, przyjmowanych przez sporą część populacji. Choć zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jej w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, można przyjmować ją nawet na czczo. Głównym celem przyjmowania kreatyny na czczo jest wsparcie w organizmie w ramach aktywności fizycznej.
Kreatyna – ile przed treningiem?
Choć jak już wspomnieliśmy przedtreningowe przyjmowanie kreatyny nie ma kluczowego znaczenia, to nie oznacza, że nie ma w ogóle wpływu na efektywność treningu. Jest wiele badań, które wskazują, że przyjmowanie jej na godzinę przed treningiem może pomóc w budowaniu masy mięśniowej podczas treningu.
Podsumowanie
Kreatyna jest często stosowanym suplementem diety, służącym do wsparcia aktywności fizycznej. Przyjmowanie jej bezpośrednio przedtreningowe nie jest konieczne w celu osiągnięcia zamierzonych efektów, ale może pomóc się wzmocnić w trakcie wyczerpujących treningów. Ważne jest, aby stosować ją zgodnie z zaleceniami naukowców i być świadomym tego, że minimum 5 gramów dziennie jest skuteczne w realizacji celów treningowych. Stosując odpowiednią dawkę kreatyny i przestrzegając zaleceń dietetyków i specjalistów żywieniowych, będziesz w szybki sposób zauważać pozytywne efekty w swoim organizmie.
Czy to ma znaczenie, czy bierzesz kreatynę przed czy po treningu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak w wielu przypadkach naukowcy i sportowcy mają na celu osiągnięcie jak najlepszych rezultatów, więc może być korzystniejsze przyjmowanie kreatyny zarówno przed jak i po treningu. W istocie odpowiednie temperowanie obu może skutkować zdumiewającymi wynikami w zakresie budowania masy mięśniowej i wytrzymałości.
Podsumowując: choć pytanie „kreatyna przed czy po treningu?” może nie być proste do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi, w wielu przypadkach może mieć sens przyjmowanie kreatyny jednocześnie przed, jak i po treningu. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem w celu uzyskania profesjonalnych porad dotyczących dawkowania, jakości i rodzajów kreatyn, których powinieneś używać.